Leonard Owuraku Opare kaitseb doktoritööd „Rearing density effects on a commercially important insect species“

6. septembril kell 10.15 kaitseb Leonard Opare zooloogia ja ökoloogia erialal doktoritööd „Rearing density effects on a commercially important insect species“ („Asustustiheduse mõjud majanduslikult olulise putukaliigi elukäigule“).

Juhendajad:
kaasprofessor Toomas Esperk, Tartu Ülikool
teadur Sille Holm, Tartu Ülikool

Oponent:
kaasprofessor Cecilia Lalander, Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikool

Kokkuvõte

Putukate kasutamine toidu ja söödana on viimasel ajal pälvinud järjest rohkem tähelepanu kui kestlik alternatiiv traditsioonilisele loomakasvatusele. Kuna putukate töönduslik tootmine on alles kujunemisjärgus, vajab kasvatusmetoodika optimeerimine rohkeid lisauuringuid. Elukäiguteooria aitab mõista organismide keerukaid elutsükleid ja elukäiguomaduste evolutsiooni muutuvas keskkonnas. Piiratud ressursside tõttu on elukäiguomadused sageli omavahel lõivsuhetes. Sellistel suhetel on määrav mõju organismide kasvule, paljunemisele ja elumusele eri keskkondades. Liigikaaslaste asustustihedusel kasvukeskkonnas on suur mõju putukate elukäigu kujundamisel. Suur vastsete asustustihedus viib üldjuhul väiksemate kehamõõtmete, suurema suremuse ja kas lühema või pikema vastseperioodini.

Doktoritöös tehtud katsete tulemused näitavad, et optimaalsed tingimused ogakärblase Hermetia illucens (BSF) vastsetele on madal asustustihedus ja temperatuur umbes 27 °C. Nendes tingimustes kasvavad ogakärblased suuremaks, arenevad kiiremini ja nende keha on suurema rasvasisaldusega. Suur asustustihedus küll tugevdab immuunvastust, kuid viib ka kehamõõtmete vähenemise ja arenguaja pikenemiseni. Vastsetiheduse mõju BSF elukäigule sõltus temperatuurist, seenpatogeenist ja substraadi tüübist. Doktoritöö tulemused näitavad, et BSF-i puhul võib fermentatsioon lisaks otsesele positiivsele mõjule toidu omastamisel aidata ka leevendada suure vastsetiheduse negatiivset mõju. Teisalt sõltub fermentatsiooni tõhusus substraadi tüübist ja teistest keskkonnatingimustest. Doktoritöö toob esile vajaduse pidada silmas ja hallata putukate kasvatamisel mitmesuguseid keskkonnategureid samal ajal. Nende interaktsioonide mõistmine võimaldab tootjatel optimeerida keskkonnatingimusi putukavastsete masskasvatamiseks. See omakorda loob eeldused söögiks ja söödaks kasvatatavate putukate toodangu suurendamiseks ning tootmise tõhustamiseks.

Doktoritöö kaitsmist on võimalik jälgida ka veebis: https://ut-ee.zoom.us/j/99506408152?pwd=SUWm0wF9TC89bmYsNrImJcmq8Es3Ks.1 (kohtumise ID: 995 0640 8152, pääsukood: 209849).